سن در نصب پیامبر و امام مطرح نیست
48 بازدید
موضوع: کلام
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0

سن در نصب پيامبر و امام مطرح نيست

حضرت آیت الله العظمی مؤیدی قمی با اشاره به شبهه كمی سن برای به امامت رسيدن امام جواد(ع) تأكيد كردند: برای امامت و پيامبری سن مطرح نيست و در آن دخالتی ندارد.

حضرت آيت‌الله العظمی محمدرضا مؤيدی قمی، ازمراجع تقلید واستاد برجسته سطح خارج فقه حوزه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه قم و در آستانه فرارسيدن سالروز ولادت امام جواد(ع) درباره مسئله سن امام جواد(ع) و امكان امامت ايشان در سن هفت سالگی فرمودند: امامت و پيامبری منصبی نيست كه به دست مردم و انتخاب آنان باشد همانطور كه پيامبری بايد به دست خداوند انتصاب شود امامت هم بايد توسط خداوند متعال به شخص امام نصب شود.

ایشان با اشاره به بدگمانی مردم به حضرت مريم(س) و بچه‌دار شدنشان به آيه «قالَ إِنِّی عَبْدُ اللَّهِ آتَانِیَ الْكِتَابَ وَجَعَلَنِی نَبِیًّا 30 مريم» اشاره و اظهار كردند: وقتی حضرت مريم(س) را به همراه يك فرزند ديدند، حضرت عيسی در گهواره بودند كه خطاب به مردم معترض فرمودند «من بنده خدا هستم و خداوند مرا نبی قرار داده و به من كتاب داده است» و بنابراين سن در جريان نصب پيامبری و امامت اصلا مطرح نيست.

عضو شورای منتخب اساتيد تفسير سطوح عالی حوزه قم افزودند: كما اينكه در آيه «یَا یَحْیَى خُذِ الْكِتَابَ بِقُوَّةٍ وَآتَیْنَاهُ الْحُكْمَ صَبِیًّا» خداوند می‌فرمايد ما به حضرت يحيی(ع) در كودكی مقام والای پيامبری داده‌ايم؛ اين آيات نشان‌دهنده اين است كه بحث از سن امامت در حيطه مردم و خلق الهی نيست.

مدرس تفسير و نهج‌البلاغه حوزه علميه قم اظهار كردند: ما امام را بايد از تمام انسان‌ها و بنی آدم جدا كنيم و حتی حضرت رسول اكرم فرموده‌اند كه من پيغمبر بودم و مقامم محفوظ بوده در حالی كه حضرت آدم(ع) در آب و گل به سر می‌برد و هنوز آفريده نشده بود.

حضرت آیت الله مؤيدی قمی در پايان تأكيد كردند: امام از همان اول كه می‌خواهد به وجود بيايد تمام فرشتگانی كه مأموريت دارند اورا لحظه به لحظه طبق اوامر پروردگار نگهداری می‌كنند تا به آن مقامی كه بايد برسد و در واقع خود پيامبر(ص) و حضرت زهرا(س) و 12 امام(ع) را نبايد با بقيه انسان‌ها مقايسه كرد بلكه اينها تافته‌ای جدا بافته هستند..