برگزاری نشست‌های تخصصی سطح کیفی فعالیت‌های پژوهشی را ارتقا می‌دهد
54 بازدید
موضوع: علوم قرآنی
مصاحبه کننده : خبرگزاری ایکنا
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0

حضرت آيت‌الله العظمی مؤيدی‌قمی:
برگزاری نشست‌های تخصصی سطح كيفی فعاليت‌های پژوهشی را ارتقا می‌دهد

گروه مؤسسات قرآنی مردم‌نهاد: با توجه به اينكه وضعيت پژوهش‌های قرآنی در كشور نسبت به قبل بهتر شده است بايد با برگزاری همايش‌ها و نشست‌های تخصصی، سطح كيفی اين فعاليت‌ها را ارتقا داد.

حضرت آيت‌الله العظمی مؤيدی‌قمی، از مراجع تقلیدو اساتيد برجسته حوزه علميه و مفسر قرآن در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، در رابطه با حمايت از فعاليت‌های پژوهش قرآنی در مؤسسات و مراكز دينی و قرآنی فرمودند: فعاليت‏های پژوهشی قرآنی كه در مؤسسات و مراكز دينی و قرآنی انجام می‌شود با توجه به محدوديت‌های مالی و امكانات اندكی كه در اختيار اين مراكز قرار دارد بسيار قابل تأمل است و بايد مسئولان و متوليان امور قرآنی بيش از پيش به اين مراكز توجه كنند و آنها را مورد حمايت‌های مادی و معنوی قرار دهند.

معظم له در مورد جذب پژوهشگران به مراكز دينی و قرآنی اظهار كردند: بايد از پايان‏نامه‏های دانشجويی و پژوهش‏هايی كه با موضوعات علوم دينی و قرآنی در مؤسسات و مراكز علوم قرآنی انجام می‌شود، حمايت‌های لازم صورت پذيرد و اين حمايت‌ها می‌تواند در زمينه چاپ آثار قرآن‌پژوهان و نمايش آنها باشد.

اين پژوهشگر قرآنی درباره نظارت بر فعاليت‌های قرآن‌پژوهی عنوان كرد: كم و بيش به انجام اينگونه فعاليت‌ها نظارت می‌شود و معمولاً افرادی كه در سطوح بالای علمی هستند مسئوليت نظارت بر فعاليت‌های پژوهشی قرآنی را برعهده دارند، قبلاً مباحث دينی و قرآنی در حاشيه قرار داشت اما در حال حاضر يكی از درس‌های رسمی حوزه‌های علميه و دانشگاه‌ها شده است.

اين استاد برجسته درمورد برقراری ارتباط و تعامل بين مؤسسات و مراكز پژوهش قرآنی افزود: بايد مؤسسات و مراكز پژوهش قرآنی در سراسر كشور فعاليت‌های خود را با يكديگر برنامه‌ريزی و هماهنگ كنند تا فعاليت‌هايشان از انسجام خاصی برخوردار باشد و هدف مشخصی را دنبال كند.

آيت‌الله مؤيدی قمی ضمن ارائه راهكارهايی برای پيشرفت فعاليت‌های پژوهش قرآنی اضافه كرد: با توجه به اينكه وضعيت پژوهش‌های قرآنی در كشور نسبت به قبل بهتر شده است، بايد با برگزاری همايش‌ها و نشست‌های تخصصی بيشتر سطح كيفی اين فعاليت‌ها را ارتقا داد و بايد افراد توانمند در حوزه‌های علوم قرآنی شناسايی شوند و از حضور مدرسان برتر در مراكز قرآنی استفاده شود.

ایشان در مورد نقاط قوت و ضعف مراكز پژوهش قرآنی تصريح كردند: نقاط ضعف مراكز پژوهش قرآنی نسبی است و تعدد مراكز و مؤسسات پژوهش قرآنی و حضور نيروهای فعال در اين مراكز از نقاط قوت اين مراكز به شمار می‌رود و كمبود امكانات از نقاط ضعف اين مراكز است كه حمايت‌های مراكز دولتی مثل اداره اوقاف و امور خيريه، سازمان تبليغات اسلامی و غيره را می‌طلبد.

اين پژوهشگر ومفسرقرآن رابطه با نقش مديران مؤسسات قرآنی در پيشرفت فعاليت‌های پژوهشی خاطرنشان كردند: مديران مؤسسات پژوهش قرآنی بايد زمينه ارتباط اين مراكز دينی و قرآنی را فراهم كنند تا نتايج فعاليت‌های اين مراكز مكمل يكديگر باشد و تا حد امكان از موازی‌كاری در انجام فعاليت‌های پژوهشی جلوگيری شود.

حضرت آيت‌الله العظمی مؤيدی‌قمی، از شاگردان حضرت امام‌خمينی(ره)، آيات عظام محقق داماد، گلپايگانی، اراكی، مرعشی‌نجفی، يكی از فعالان انقلاب اسلامی در قبل و بعد از انقلاب بوده است.

ایشان به امر امام خمينی(ره) مدتی در تهران به رسالت تبليغ مشغول بود، اين استاد حوزه بيش از دو سال مديريت حوزه علميه زاهدان را بر عهده داشت و هم‌اكنون به تدريس دروس خارج فقه، تفسير قرآن و شرح نهج‌البلاغه مشغول است.