نیِّت انجام کارهای نیک سبب افزایش روزی میشود
52 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0

نیت انجام کارهای نیک سبب افزایش روزی می‌شود

به گزارش خبرنگار خبرگزاران حضرت آیت الله العظمی مؤیدی قمی(مدظله) در درس شرح و تفسیر صحیفه سجادیه خود فرمودند: نیت در انجام کارهای نیک سبب افزایش رزق انسان می‌شود، خداوند به دلیل نیت نیک فرد روزی او را افزایش می‌دهد.

آیت‌الله العظمی مؤیدی قمی، دوشنبه صبح در ادامه شرح دعای بیستم صحیفه سجادیه که در مدرس ساحلی مدرسه فیضیه برگزار شد، فرمودند: امام سجاد(ع) در دوران خفقان بنی‌امیه به بیان معارف اسلامی در قالب دعا پرداختند.

معظم له با اشاره به وجود اختلاف میان بنی‌امیه و بنی‌العباس در دوران امام پنجم و ششم، افزودند: در آن دوران امام صادق(ع) و امام باقر(ع) فرصت تبیین معارف به صورت پرداختن ریز به آن موضوعات را یافتند، اما دوران امام سجاد(ع) خفقان حاکم بود.

معظم له خاطرنشان کردند: اکنون به صحیفه سجادیه کم پرداخته می‌شود، در حالی که صحیفه سجادیه را اخت القرآن گفته‌اند.

معظم له با اشاره به جمله «واستفرغ ایام حیاتی لما خلقتی له، و اغننی و اوسع علی فی رزقی» ادامه دادند: یعنی این‌که خدایا در ایام حیات مرا در کاری قرار ده که فردا از آن بازپرسی می‌کنی و روزی را بر من وسیع گردان، خدایا من را بی‌نیاز کن، انسان باید از پروردگار درخواست بی‌نیاز از افراد کند.

آیت‌الله العظمی مؤیدی قمی فرمودند: رزق انسان تقسیم‌شده است و هر کس تا از رزق خود بهره نبرد، ملک‌الموت به سراغ او نخواهد آمد، توصیه شده که انسان درباره وسعت در رزق از خداوند درخواست کند.

معظم له با اشاره به عوامل افزایش روزی ابراز داشتند: نیت در انجام کارهای نیک سبب افزایش رزق انسان می‌شود، خداوند به دلیل نیت نیک فرد روزی او را افزایش می‌دهد.

ایشان بیان داشتند: شستن دو دست پیش و پس از طعام عامل زیاد شدن روزی می‌شود، همچنین صله رحم، خوب همسایگی،‌ استفاده از گل ختمی در حمام، موی شانه کردن، مرتب بودن از عوامل وسعت در روزی ذکر شده است.

ایشان ادامه دادند:‌ پیامبر(ص) هنگام خارج شدن از خانه صورت خود را در آب می‌دیدند، ایشان به قدری منظم و مرتب بودند که دیگران از این نظم استفاده می‌کردند و همراه پیامبر(ص) می‌شدند، و سیره امام خمینی(ره) نیز همین بود.

آیت‌الله العظمی مؤیدی قمی خاطرنشان کردند: علمای اسلام به دستورات و مستحبات ریز اسلام عمل می‌کردند، علما و بزرگان به عمل به دستورات ریز اسلام مانند ناخن گرفتن در روز پنج‌شنبه و غسل جمعه مقید بودند، اما اکنون این دستورات نادیده گرفته می‌شود.  

ایشان فرمودند: ناخن گرفتن در روز پنج‌شنبه، روشن کردن چراغ پیش از غروب، تمیز کردن جلوی در منزل، با هم خواندن نماز ظهر و عصر، تعقیب نماز صبح خواندن تا هنگام طلوع آفتاب، پاسخ به دعوت اذان‌گوی و تکرار جملات اذان‌گو نیز سبب افزایش روزی می‌شود.

ایشان ابراز کردند: سخن گفتن، حرف زدن و بی‌توجهی نسبت به اذان سبب لکنت در هنگام مرگ می‌شود، همچنین سخن گفتن در هنگام تخلّی باعث کم شدن روزی می‌شود.

معظم له فرمودند: شکر نعمت و قسم دروغ نخوردن، احترام به ریزغذاهای سفره، گفتن سی مرتبه سبحان‌الله، خواندن دو رکعت وتیره بعد از نمار عشا نیز از عوامل زیاد شدن در روزی انسان ذکر شده است.

آیت‌الله العظمی مؤیدی قمی با اشاره به جمله «و لا تفتنی بالنظر» ادامه دادند: امام سجاد(ع) می‌فرماید خدایا با مهلت دادن من را امتحان نکن، برخی انسان‌ها عمر آنان چراگاه شیطان می‌شود، اما امام سجاد(ع) می‌فرماید خدایا اگر عمرطولانی می‌خواهی به من بدهی آن را در راه اطاعتت خودت قرار بده.

ایشان افزودند: خداوند در قرآن می‌فرماید، نپندارید که ما به کافران که مهلت دادیم، برای آنان خوب است، بلکه برای این به آنان مهلت دادیم تا بر گناهانشان افزوده شود.

معظم له خاطرنشان کردند: امام سجاد(ع) در ادامه می‌گوید «و اعزنی و لاتبتلنی بالکبر»، یعنی این که من را ارجمند ساز و گرفتار کبرم مکن.